HOŞGELDİNİZ


Pazartesi, Aralık 06, 2010


Biliyorum çok ara verdim.Çooook...
Yukardaki başlık aslında bir özür.Beni seven, arayan, soran dostlarıma bir özür bu.
Bloguma girmesemde sevgili arkadaşlarım şunu bilin sizleri hep izledim.Mesaj bırakamadım sadece.Hepinizi seviyor ve sevgilerimi gönderiyorum.
Geçenlerde hiç denemediğim bir yemeği sizinle paylaşmak istiyorum.Görselliği yok biliyorum ama yazmadan da yapamayacağım.Hep rejim , diyet deyip duruyoruz. Ben de biraz dikkat ediyorum ve hafif tarifler uyduruyorum nacizane.İşte buda o tariflerden biri, fakat bu iki sebze birbirine öyle yakıştı ki anlatamam. Hafif mi hafif bir rejim yemeği oldu. Sevgili Tijen şu sıralar blogunda da belirtmiş dikkat ediyor yediklerine.Belki Tijenciğim bunu da denersin.Tüm rejim yapan dostlara bu tarifi yolluyorum..
Yemek tamamen istek dışı ortaya çıktı.Buzdolabına baktığımda pırasa ve kabaktan başka bir sebzem yoktu.Bu iki sebze de tek başlarına bir tencere yemeği olamayacak kadar azdı.Birden ikisini beraber pişirmeye karar verdim.Birisi kış sebzesi diğeri yaz sebzesiydi ama manavda yan yana duruyordu.Bizim zamanımızdaydı o.Sebzeler ve meyveler yazlık ve kışlık olarak ayrılırdı.Şimdi hertürlü sebze ve meyve hep yanyana artık.Beraber yaşıyorlar kardeş kardeş.Gerçi ben hala alışamadım. Her türlü meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmeye özen gösteriyorum.Yemeğimin bir ölçüsü ve yapılış tekniği yok. Tencereye yağ ve soğan kondu az kavruldu arkadan pırasa sonra kabak dilimlenmiş olarak kondu.söyle bir çevrilip sıcak suyu karar olarak kondu. İndireceğime yakın bulgur kondu ve tuzu ilave edilip altı kapatıldı.Siz yapılış aşamasında yani yağ ve soğan kavrulurken az miktarda dolabınızda yazdan kalma domates sosunuz varsa koyabilirsiniz çok yakışıyor ama domates koymadan da harika..

5 yorum:

Tijen dedi ki...

Sağolasın komşum, adımı anmışsın. Ne güzel sana konuk olmak. Ben de bilumum sebzeyi, otu, baklagili birbirine karıştırdığımdan yabancı bir yemek değil bana. Afiyetler olsun!

birdutmasali dedi ki...

:)))
ellerine sağlık,
ama,
artık bu kadar uzak kalma lütfen..

IŞILCA TATLAR dedi ki...

Nerimancığım,
Çok haklısın. Benim kocaman çocuklar bile bilmiyorlar hangisi yaz hangisi kış sebze meyvesi.
Geçenlerde de ben Tijen'in ayvalı kereviz yemeğini yapmıştım. İnsan bir süre sonra farklı lezzetler, tarifler arıyor. Bu da onlardan biri olmuş. Her iki sebzeyi de seven biri olarak çok hoşuma gitti bu yemeğin. Ama ben mevsimsiz hiç bir sebzeyi almadığım için bu tarifi bahara saklayayım.
Ellerine sağlık.
Çok sevgiler,

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Hoşgeldin ve ne iyi ettin, özlemişiz.
Pırasa dersen aslı soğan olduğundan tüm yemeklere yakışır, sanırım çok da güzel olmuştur. ellerine sağlık.
Sevgiler...

vincent dedi ki...

Merhabalar,

Blog'unuz tariflerinizin kalitesinden dolayi ilgimizi çekti.Indeksleyebilmemiz için tarifinizi Ptitchef.com'a kaydetmenizden
memnuniyet duyacagiz.

Ptitchef Web'in en iyi Mutfak sitelerini bir araya getiren bir
rehberdir. Yüzlerce Blog şimdiden kaydedilmiştir ve sitelerinin
tanitimini PtitChef üzerinden gerçekleştirmektedir.

Ptitchef'e kaydolmak için
http://tr.petitchef.com/?obj=front&action=site_ajout_form veya
http://tr.petitchef.com sayfasini ziyaret edin ve üst kisimda yer alan
"Site blog'u ekleyin" üzerine tiklayniz.

Saygilarimla

Vincent
Petitchef.com